RECENZJA SPEKTAKLU „WYBIEG” / MAŁGORZATA KOWALCZYK

20/06/18 / Krytyka, RECENZJE CST

 Małgorzata Kowalczyk / Odosobnienie we dwoje

 

Jak bardzo można oddalić się od drugiej osoby w związku, żeby nadal nim pozostał? Czy relacja nie bywa czasem jedynie polem do rywalizacji, wzajemnego prześcigania się? Obecnie coraz częściej w nawet pozornie bliskich znajomościach pojawia się element współzawodnictwa, ścierania się oczekiwań i potrzeb obu stron. W efekcie zamiast więzi produkujemy abstrakcyjną intymność.

 

Temat obrazu relacji damsko-męskich w dzisiejszych czasach podjęła Karolina Kroczak, choreografka spektaklu Wybieg, w którym obsadziła Elwirę Piorun i Szymona Osińskiego. Aktorzy zaprezentowali całą gamę różnorodnych emocji. W początkowej fazie demonstrują swoimi postawami chłodne zdystansowanie. Odgłosy obcasów uderzających o parkiet współgrają  z pokerowymi twarzami performerów. Na scenie możemy zauważyć otwartą deskę klozetową – przyczynę wiecznego sporu w związkach. Aktorka w lateksowych spodniach i aktor w podartej koszulce wpisują się w klimat nowoczesnej banalności. Po kilku chwilach zaczynają bardziej skupiać się na sobie, manipulując swoimi ciałami, próbując „tresować” się wzajemnie. Kobieta w  widoczny sposób pragnie dominować, stara się zdobyć bliskość swoją seksualnością, wzbudzić w partnerze zainteresowanie połączone z pożądaniem.  Walczy o jego uwagę na wpół rozebrana, krzycząc. Po pewnym czasie przynosi to efekty i partner rozpoczyna z nią taniec. Korzystając z technik contact improvisation przekazują sobie swój ciężar. Są dla siebie czuli i delikatni, ruchy nabierają gęstości. Następuje seria przyciągania, turlania, odpychania, obustronnego kształtowania swoich ruchów, poddawania się jedno drugiemu. Taniec nabiera intensywności.

Dynamika i następujące po sobie duety odzwierciedlają kolejne fazy relacji. Bohaterowie przechodzą przez obojętność, dominację, uzależnianie drugiego od siebie. Raz walczą ze sobą, a innym razem współgrają. Pojawia się moment, w którym tancerz próbuje
w przemocowy sposób narzucić choreografię partnerce. Aktorzy zaskakująco szybko zmieniają swoje role, stając się raz kierującym, a raz poddanym „tresurze” drugiego.

Pojawia się skojarzenie relacji dwojga ludzi z wybiegiem dla modelek  i pytanie, czy związek nie służy aby tylko kreowaniu się na lepszą osobę niż jest się w rzeczywistości. Koniec końców nie dajemy sobie szansy poznać prawdziwych siebie, a jedynie zarzucamy drugą osobę głodem swoich oczekiwań. Trzymając się ram ustawionej z góry gry, budujemy między sobą fikcyjną bliskość. Na ile relacja to układ, w którym kochamy i jesteśmy kochani,  dajemy i otrzymujemy,  a na ile odosobnienie we dwoje?

 

Wybieg

Choreografia: Karolina Kroczak

Wykonanie: Teatr Tańca Zawirowania: Elwira Piorun, Szymon Osiński

Muzyka: collage

Premiera: Centrum Sztuki w San Luis Potosi, Meksyk 2014

Spektakl prezentowany 28.05.2018 w ramach programu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, w Domu Kultury KADR (sala Broadway).

Zdjęcie w tle: Marta Ankiersztejn

———————————-

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR, RDC, Warsawholic, Going., TANIEC

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr
ul. Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa

 

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

http://www.dkkadr.waw.pl/k/repertuar/

 

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.