PATRONUJEMY: 14,15,16/12/2019 / PREMIERA: LAST / STOWARZYSZENIE SZTUKA NOWA

01/11/19 / Aktualności, Współpraca

PATRONUJEMY:

CENTRUM SZTUKI TAŃCA W WARSZAWIE OBJĘŁO PATRONATEM PREMIERĘ PERFORMATYWNO – CHOREOGRAFICZNEJ WYSTAWY „LAST”.

 

LAST to performatywno – choreograficzna wystawa realizowana przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki. Tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyści video, pochodzący z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ekwadoru, stworzą razem złożony i wielopoziomowy portret najsłynniejszego tancerza wszech czasów.

Punktem wyjścia tego projektu jest ostatni publiczny taniec Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku w hotelu Suvretta House w szwajcarskim kurorcie Sankt Moritz. Ostatni taniec Niżyńskiego to obraz protestu, krzyk sprzeciwu we wnętrzu europejskiego establishmentu i rozpadającego się europejskiego porządku, który był również dla samego tancerza symbolicznym końcem jego kariery.

W tytuł wystawy wpisana jest ostateczność, z jej wieloznacznością i zapętleniem. Aktywowana przez trzy godziny każdego dnia interaktywna instalacja daje możliwość widzom dokonywania na żywo osobistego montażu, reinterpretacji i reedycji słynnego „Dziennika” Wacława Niżyńskiego. Jest zaproszeniem do poruszania się po czterech równoległych przestrzeniach zakodowanych w tekście Niżyńskiego, po przestrzeni Negacji, Nieśmiertelności, Wojny i Dualizmu.

Premiera 14 grudnia godz. 20:00-23:00
15 grudnia godz. 20:00-23:00
16 grudnia godz. 12.00 – 15.00
Miejsce: Galeria 18A
ul.Bracka 20b (Pałac w podwórku | lewa brama)

Koncepcja i reżyseria: Dawid Żakowski;
Producent kreatywny: Zofia Urszula Komasa;
Choreografia: Kat Rampackova (SK), Martin Talaga (CZ), Ewelina Sobieraj (PL);
Performerzy: Wojciech Grudzinski, Borys Jaźnicki, Piotr Polak, Maciej Tomaszewski, Emil Wesołowski;
Muzyka: Mary Komasa, Teoniki Rożynek, Balázs Várnai (HU);
Wideo: Luke Jascz (PL), Kristóf Szabó (HU);
Światło i przestrzeń: Iz López;
Zapach: Kaja Domińska;
Produkcja: Ive Ostrowska
Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Współpraca: Piotr Piotrowicz, Karolina Dziełak-Żakowska
Plakat i grafika: Luke Jascz i Piotr Wardziukiewicz

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach International Visegrad Fund. Partnerzy: z Czech (Cooltour Ostrava), Słowacji (Priestor Súčasného Tanca, Košice) i Węgier (Ziggurat Project, Budapeszt) z Polski (LUB/LAB, Komuna/Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie)

 

————

Organizatorzy projektu CST:

Fundacja Artystyczna PERFORM

Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.