Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to ludzie i spotkania. Projekt powstał z inicjatywy organizacji pozarządowych współpracujących w ramach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca przy Biurze Kultury m. st. Warszawy. Są to fundacje, stowarzyszenia, kolektywy taneczne i artyści niezależni, którzy działają na rzecz mieszkańców Warszawy i zajmują się twórczością w obszarze tańca współczesnego, performansu i sztuk pokrewnych w tym produkcją i prezentacją spektakli, edukacją taneczną, krytyką i teorią tańca.
Warszawa wciąż nie ma swojego stałego miejsca dla tańca. My próbujemy to zmienić.
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 to trzyletni projekt. CST powstało z inicjatywy warszawskich artystów/ek i teoretyków/ek tańca, którzy nie mają swoje stałej przestrzeni do rozwoju.
Głównym celem CST jest promocja działań tych organizacji, kolektywów i artystów/ek poprzez zbudowanie atrakcyjnej oferty dla miłośników/ek tańca i współpraca na polach artystycznym, edukacyjnym, społecznym i teoretycznym.
Odrobina historii:
Pierwsze próby powstania w Warszawie stałego miejsca dla tańca miały miejsce w 1933 r. z inicjatywy Tacjanny Wysockiej, przy współpracy artystek Teatru Wielkiego i tancerek niezależnych (m.in. wybitnej ekspresjonistki Poli Nireńskiej). Mimo to przez kolejne dziesięciolecia takie miejsce nie powstało. Po przemianie ustrojowej w 1989 r. zaktywizowało się środowisko tańca współczesnego. W latach 90. i w kolejnych dekadach powstały m.in. takie festiwale jak Festiwal Ciało/Umysł, Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania, Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC!, Festiwal Warsaw FLOW, Warsaw Dance Days. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego. Dzięki inicjatywie środowiska tanecznego zarówno warszawskiego, jak i ogólnopolskiego, w 2010 r. został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Muzyki i Tańca, który od 2015 r. organizuje regularny projekt prezentacji spektakli i prowadzenia warsztatów w Teatrze Studio: Scena Tańca Studio. Począwszy od 2001 r. powstało wiele organizacji pozarządowych, które podejmowały próby stworzenia stałego miejsca dla tańca. Zostały zrealizowane takie projekty jak Warszawska Scena Tańca, Warszawska Platforma Tańca czy projekt pilotażowy Centrum Sztuki Tańca w Warszawie przeprowadzony w roku 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury/MIK. Przez kolejne dwa lata 2017-2018 CST miało swoją siedzibę w Domu Kultury Kadr na Mokotowie, by 2019 r. powrócić do MIKu.
Teraz:
Wszystkie te działania doprowadziły do miejsca, w którym jesteśmy dziś:od 2019 r. Centrum Sztuki Tańca w Warszawie ma swoją siedzibę w centrum Warszawy w Mazowieckim Instytucie Kultury. Inicjatywę prowadzą Paulina Święcańska i Agata Życzkowska, które współdziałają z organizacjami pozarządowymi, kolektywami tanecznymi oraz artystami i artystkami niezależnymi.
Oto pełna lista organizacji, które współdziałają w ramach projektu CST:
- Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’/HOTELOKO movement makers – organizator
- Fundacja Artystyczna PERFORM/ Festiwal Warsaw Flow – organizator
- Fundacja Burdąg
- Fundacja B’cause
- Fundacja Ciało Umysł/ Festiwal Ciało/Umysł
- Fundacja Grab Art Foundation / h.artcompany
- Fundacja Movementum / Warsaw Dance Department
- Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna
- Fundacja Rezonanse Kultury
- Fundacja Rozwoju Tańca / EFERTE / Mufmi Teatr Tańca
- Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania
- Fundacja Sztuka i Współczesność
- Fundacja Sztuki Tańca
- Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF
- Fundacja Um Foundation
- Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn
- Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh
- Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO
- Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach
- Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca
- Stowarzyszenie Sztuka Nowa
- ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji / Sekcja Tańca i Baletu
- Kolektyw Centrum w Ruchu
- Liwia Bargieł
- Tomasz Bazan
- Anna Godowska i Sławek Krawczyński
- Wojciech Grudziński
- Mikołaj Mikołajczyk
- Ilona Trybuła
Zapraszamy do zgłoszeń nowe warszawskie organizacje i kolektywy taneczne działające w tej dziedzinie sztuki, a także niezależnych artystów, teoretyków tańca, miłośników spektakli, kina tańca i warsztatów tanecznych. CST jest otwarte na współpracę ze studentami, wolontariuszami, młodymi artystami tańca i performans, którzy chcą rozwijać się wspólnie z nami.
Mazowiecki Instytut Kultury (ul. Elektoralna 12) oddany po renowacji do użytku w 2019 r. posiada wiele przestrzeni stworzonych dla tańca – jest idealnym miejscem na skupienie wielu różnych form tańca współczesnego w jednym punkcie miasta i prezentację najmocniejszych stron warszawskiego środowiska tanecznego. CST otwarte jest także na współpracę z artystami z całej Polski, Europy i świata.
Napisz do nas: biuro@centrumsztukitanca.eu
