Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to ludzie i spotkania. Projekt powstał z inicjatywy organizacji pozarządowych współpracujących w ramach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca przy Biurze Kultury m. st. Warszawy. Są to fundacje, stowarzyszenia, kolektywy taneczne i artyści niezależni, którzy działają na rzecz mieszkańców Warszawy i zajmują się twórczością w obszarze tańca współczesnego, performansu i sztuk pokrewnych w tym produkcją i prezentacją spektakli, edukacją taneczną, krytyką i teorią tańca.

Warszawa wciąż nie ma swojego stałego miejsca dla tańca. My próbujemy to zmienić.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 to trzyletni projekt. CST powstało z inicjatywy warszawskich artystów/ek i teoretyków/ek tańca, którzy nie mają swoje stałej przestrzeni do rozwoju.

Głównym celem CST jest promocja działań tych organizacji, kolektywów i artystów/ek poprzez zbudowanie atrakcyjnej oferty dla miłośników/ek tańca i współpraca na polach artystycznym, edukacyjnym, społecznym i teoretycznym.

 

 

Odrobina historii:

Pierwsze próby powstania w Warszawie stałego miejsca dla tańca miały miejsce w 1933 r. z inicjatywy Tacjanny Wysockiej, przy współpracy artystek Teatru Wielkiego i tancerek niezależnych (m.in. wybitnej ekspresjonistki Poli Nireńskiej). Mimo to przez kolejne dziesięciolecia takie miejsce nie powstało. Po przemianie ustrojowej w 1989 r. zaktywizowało się środowisko tańca współczesnego. W latach 90. i w kolejnych dekadach powstały m.in. takie festiwale jak Festiwal Ciało/Umysł, Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania, Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC!, Festiwal Warsaw FLOW, Warsaw Dance Days. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego. Dzięki inicjatywie środowiska tanecznego zarówno warszawskiego, jak i ogólnopolskiego, w 2010 r. został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Muzyki i Tańca, który od 2015 r. organizuje regularny projekt prezentacji spektakli i prowadzenia warsztatów w Teatrze Studio: Scena Tańca Studio. Począwszy od 2001 r. powstało wiele organizacji pozarządowych, które podejmowały próby stworzenia stałego miejsca dla tańca. Zostały zrealizowane takie  projekty jak  Warszawska Scena Tańca, Warszawska Platforma Tańca czy projekt pilotażowy Centrum Sztuki Tańca w Warszawie przeprowadzony w roku 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury/MIK. Przez kolejne dwa lata 2017-2018 CST miało swoją siedzibę w Domu Kultury Kadr na Mokotowie, by 2019 r. powrócić do MIKu.

Teraz:

Wszystkie te działania doprowadziły do miejsca, w którym jesteśmy dziś:od 2019 r. Centrum Sztuki Tańca w Warszawie ma swoją siedzibę w centrum Warszawy w Mazowieckim Instytucie Kultury. Inicjatywę prowadzą Paulina Święcańska i Agata Życzkowska, które współdziałają z organizacjami pozarządowymi, kolektywami tanecznymi oraz artystami i artystkami niezależnymi.

Oto pełna lista organizacji, które współdziałają w ramach projektu CST:

 1. Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’/HOTELOKO movement makers – organizator
 2. Fundacja Artystyczna PERFORM/ Festiwal Warsaw Flow – organizator
 3. Fundacja Burdąg
 4. Fundacja B’cause
 5. Fundacja Ciało Umysł/ Festiwal Ciało/Umysł
 6. Fundacja Grab Art Foundation / h.artcompany
 7. Fundacja Movementum / Warsaw Dance Department
 8. Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna
 9. Fundacja Rezonanse Kultury
 10. Fundacja Rozwoju Tańca / EFERTE / Mufmi Teatr Tańca
 11. Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania
 12. Fundacja Sztuka i Współczesność
 13. Fundacja Sztuki Tańca
 14. Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF
 15. Fundacja Um Foundation
 16. Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn
 17. Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh
 18. Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO
 19. Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach
 20. Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca
 21. Stowarzyszenie Sztuka Nowa
 22. ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji / Sekcja Tańca i Baletu
 23. Kolektyw Centrum w Ruchu
 24. Liwia Bargieł
 25. Tomasz Bazan
 26. Anna Godowska i Sławek Krawczyński
 27. Wojciech Grudziński
 28. Mikołaj Mikołajczyk
 29. Ilona Trybuła

 

Zapraszamy do zgłoszeń nowe warszawskie organizacje i kolektywy taneczne działające w tej dziedzinie sztuki, a także niezależnych artystów, teoretyków tańca, miłośników spektakli, kina tańca i warsztatów tanecznych. CST jest otwarte na współpracę ze studentami, wolontariuszami, młodymi artystami tańca i performans, którzy chcą rozwijać się wspólnie z nami.

Mazowiecki Instytut Kultury (ul. Elektoralna 12) oddany po renowacji do użytku w 2019 r.  posiada wiele przestrzeni stworzonych dla tańca – jest idealnym miejscem na skupienie wielu różnych form tańca współczesnego w jednym punkcie miasta i prezentację najmocniejszych stron warszawskiego środowiska tanecznego. CST otwarte jest także na współpracę z artystami z całej Polski, Europy i świata.

Napisz do nas: biuro@centrumsztukitanca.eu

 

 

Spotkanie Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca, grudzień 2017, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie