CST / 26/09-10/11/2019 WYSTAWA – ICH DWOJE / DANCES WITH SCULTPURES / PIOTR JANOWCZYK

29/08/19 / Aktualności, Wystawy

26.09-10.11.2019 – WYSTAWA W CST

ICH DWOJE/ DANCES WITH SCULPTURES

WERNISAŻ: 26 WRZEŚNIA 2019 /  18:00

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury

Wystawa czynna do 10 listopada 2019 w godzinach otwarcia MIK.

WSTĘP WOLNY

Projekt „Dances with sculptures” realizowany przez artystę i historyka sztuki Piotra JANOWCZYKA dla Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zakłada konfrontowanie współczesnych choreografów, tancerzy oraz osób uprawiających specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby.

Na wystawie w Galerii ELEKTOR zostanie przedstawiona dokumentacja filmowa i fotograficzna ilustrująca poszukiwanie formy anatomicznej inspirowanej rzeźbą Augusta Zamoyskiego „Ich dwoje”. Do udziału w projekcie zaproszona została jedna z najciekawszych w Polsce par zajmujących się ruchem w nurcie Movement: Marta ZINSERLING i Michał Baba BACIŃSKI. Na wystawie będzie można też zobaczyć dokumentacje oryginalnych rzeźb Augusta Zamoyskiego wykonaną przez Piotra JAMSKIEGO.

Równo sto lat temu w 1919 r., młody August ZAMOYSKI zafascynowany futuryzmem podjął pierwsze próby wykonania rzeźby „Ich dwoje”.  Do tematu powracał wielokrotnie, realizując cykl prac pod tym samym tytułem. Figury te zaliczane są do wybitnych przykładów rzeźby awangardowej pierwszej połowy XX w. Tłem powstania tych prac jest związek rzeźbiarza z wiedeńską tancerką Ritą SACCHETTO, która eksperymentowała z tańcem formistycznym. Ich burzliwy związek  odcisnął silne piętno na twórczości artysty, a praca „Ich dwoje” to świadectwo bliskości artystów ze świata tańca i rzeźby!

Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Kurator: Piotr Janowczyk

Movement:  Marta Zinserling, Michał Baba Baciński

Video i fot. tancerzy: Piotr Janowczyk

Muzyka: Leszek Możdżer / Holland Baroque

Fotografie rzeźb: Piotr Jamski

Wernisaż, 26 września, godz. 18.00 / Wystawa czynna do 10 listopada 2019

Galeria ELEKTOR, ul. Elektoralna 12

 

W ramach otwarcia wystawy „Ich Dwoje – Dances with Sculpture” w CST jedyny pokaz na żywo w wykonaniu Marty ZINSERLING i Michała Baby BACIŃSKIEGO. To jedni z najciekawszych w Polsce przedstawicieli nurtu ruchu – MOVEMENT. Pokaz będzie okazją do obejrzenia techniki ruchu, którą rozwijają jako praktycy, nauczyciele, pasjonaci ruchu i współtwórcy Akademii W Gruncie Ruchu.
Pokaz rozpocznie się o godzinie 18.30 w sali baletowej

Marta Zinserling

Entuzjastka pierwotnych człowiekowi form ruchu – walki, tańca i przemieszczania się. Od dziecka związana z kulturą fizyczną. Trenuje Brazylijskie Jiu Jitsu (złoty medal mistrzostw Polski ADCC) i zgłębia temat wszechstronnego przygotowania ciała do treningu chwytanych sportów walki, nie zapominając też o swoich tanecznych korzeniach. Z miłości do ruchu i fascynacji ewolucyjnym podejściem do zdrowia – Trzy lata temu zrodził jej się w głowie pomysł na W GRUNCIE RUCHU. Na co dzień współtworzy Akademię W Gruncie Ruchu i studiuje na Warszawskim AWFie. Uczyła się u takich osób jak: Ido Portal, Benita Kopacka i Kamil Zych (Trening Naturalny), Tom Weksler, Bruno Caverna, Rafe Kelley, Jozef Frucek, Joseph Bartz, Thomislav English, czy Simon Thakur.
 

Michał Baba Baciński

Nauczyciel, praktyk i pasjonat ruchu, świadomego życia, holistycznego rozwoju. Od dziecka mocno związany z różnorodnymi sportami i kulturą fizyczną. Wiele lat treningów parkour, akrobatyki, sportów drużynowych, kulturystyki, kalisteniki oraz biegania doprowadziły go do praktyki MOVEMENTU. Uczył się od takich osób jak: Ido Portal & Team, Rafe Kelley, Trening Naturalny, Farid Herrera, Tom Weksler, Jozef Frucek, Joseph Bartz. Aktywnie działa na rzecz rozwoju polskiej społeczności ruchowej – za granicą rozwijaną przez Ido Portala pod hasłem Movement Culture. Współtwórca grupy edukacyjnej W Gruncie Ruchu oraz Akademii W Gruncie Ruchu. Na co dzień bada i rozwija własne techniki ruchowe oraz sposoby pracy z ciałem, studiuje na AWFie i trenuje brazylijskie Jiu Jittsu.

 

PIOTR JANOWCZYK

Plastyk i historyk sztuki.  Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30. wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie. W tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt “Street Art Summer”. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

————

Organizatorzy projektu CST:

Fundacja Artystyczna PERFORM

Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂