CST 19-21/09/2019 / WARSZTATY MĘSKIE TAŃCZENIE / GRABARCZYK / SZATARSKI / GÓRAL / KONFERENCJA CST

28/08/19 / Aktualności, Konferencja 2019, Warsztaty

MĘSKIE TAŃCZENIE / ARTUR GRABARCZYK / FILIP SZATARSKI / MICHAŁ ADAM GÓRAL

19,20,21 września

godz. 9:00-12:00

Cykl warsztatów w ramach Konferencji CST. Prezentacja trzech różnych warsztatów w wykonaniu tancerzy i choreografów: Release class (Grabarczyk), Clever Method (Szatarski) i Dynamic Flow Dance (Góral).

Warsztaty realizowane w ramach obchodów trzecich urodzin Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

BRAK MIEJSC!

 

19 września / godz. 9:00-12:00
MĘSKIE TAŃCZENIE / ARTUR GRABARCZYK  / RELEASE CLASS

Release class opiera się na silnym przekonaniu, że taniec jest zarówno przyjemny, fizyczny, jak i inteligentny. Nacisk kładzie się na wzorce zmysłowe i dotykowe, opierając się na pracy z wektorami i wgląd w indywidualne możliwości i preferencje tancerzy. Wzorce te są środkiem do celu – pomagają nam znaleźć przydatne informacje w naszych ciałach, nie po to, by pamiętać „kroki” lub koordynacje, ale po to, żeby znaleźć powiązania, które mogą nas podtrzymać podczas tańca, dając nam naturalny „drive”.

ARTUR GRABARCZYK

Tancerz, choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance (First Class Degree). Były tancerz prestiżowego Scottish Dance Theatre oraz Bałtyckiego Teatru Tańca. Autor spektakli: Chrome Paradise, Ravnfjær, REM – Rapid Eye Movement, SiCK, Eight8 Chapters, Druga Strona, Obojętność.
Doceniony przez magazyny „Dance Europe”, „Dancing Times”, „Taniec”. Nominowany do nagrody im. Barbary Bitterówny przyznawanej za wybitną kreację sceniczną/rolę taneczną, w ramach konkursu Perły Tańca organizowanego przez IMiT. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2019. Artur występuje i uczy na całym świecie. Współpracował z tak wybitnymi choreografami jak m.in. Damien Jalet, Sharon Eyal, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin.
Obecnie działa jako freelancer. Współpracuje m.in. z Company Didier Theron, Fundacją Polka Dot, Formatem Zero, Teatrem Tańca Zawirowania oraz Warszawską Operą Kameralną. Prezes Grab Art Foundation, choreograf i dyrektor h.art company.

————————–

„Clever Method” jest metodą warsztatową próbującą inspirować do działania w oparciu o wyobraźnię i potencjał wewnętrzny. Otwiera zamknięte dotąd zakazane pokoje, uwalnia barwy, smaki i dźwięki, o których zapomnieliśmy, że w nas istnieją. Podczas improwizacji ciało performera, tancerza zostaje nakarmione i wzbogacone serią nowych, różnorodnych impulsów. Pozwala to rozwinąć nowe narzędzia recepcyjne.

FILIP SZATARSKI

Jest artystą zajmującym się badaniem obszaru szeroko pojętych sztuk tańca i teatru w ich połączeniu z muzyką i wizualiami. Jako choreograf, tancerz i dramaturg zrealizował 16 własnych spektakli współpracując z artystami na całym świecie. Filip Szatarski zajmuje się również realizacją choreografii i ruchu scenicznego dla teatrów dramatycznych w Polsce i za granicą (ponad 50 realizacji). Prowadzi warsztaty świadomości ciała dla profesjonalnych aktorów teatralnych, studentów i seniorów. Jest laureatem stypendium Ministra Kultury, Marszałka województwa pomorskiego, wielokrotnym laureatem stypendium kulturalnego miasta Gdańska oraz stypendium rządu japońskiego. Jako pedagog tańca uczy improwizacji kładąc nacisk na performance i obecność sceniczną oraz techniki ” memory flash back”. Prowadzi również zajęcia z „contact improvisation”. Od 2012 roku wspólnie z Radkiem Heweltem prowadzi w Austrii inicjatywę o nazwie Clever Project mającą na celu wyeliminowanie zjawiska kryzysu ze sztuki współczesnej. Filip występuje na scenie jako tancerz i performer. Współpracuje z muzykami, nagrywa własne utwory muzyczne.

———

21 września / godz. 9:00-12:00
MĘSKIE TAŃCZENIE / MICHAŁ ADAM GÓRAL / DYNAMIC FLOW DANCE

Dynamic Flow Dance to warsztat oparty na bazie tańca współczesnego. Michał proponuje lekcje, które wychodzą z technicznej i kondycyjnej bazy, zachęcając do eksploracji własnego ciała oraz różnych jakości ruchowych. Na swoich zajęciach bawi się dynamiką ruchu oraz przepływem energii. Muzyka, jak i cisza, mają równe znaczenie. Michał uwielbia improwizację w tańcu, której często nie brakuje na jego lekcjach.

Na zajęciach skupimy swoją uwagę na wyrazie, świadomości i technice ruchu z elementami liryczności oraz zróżnicowanej dynamiki. Poprzez dobrze przeprowadzoną poziomowo rozgrzewkę (floor work, middle up) uczestnicy będą gotowi na kolejny etap krótkich sekwencji tanecznych, aby zakończyć lekcje na tańczeniu choreografii bazującej na technikach tańca współczesnego, klasycznego oraz jazz.

MICHAŁ ADAM GÓRAL

Tancerz, performer, młody choreograf, nauczyciel. Absolwent prestiżowej uczelni Codarts Rotterdam University for the Arts w Holandii. Od 2016 roku tancerz teatru Compagnie THOR w Brukseli w produkcjach „Anima Ardens” i „WaW – We are Woman”. Współpracował z Het Internationaal Danstheater w Amsterdamie, Derida Dance Company w Bułgarii oraz Korzo Theater w Hadze. Tańczył w spektaklach takich choreografów jak : Bill T. Jones (USA), Jiří Kylián (Holandia), Marthy Graham (USA), Giulii Mureddu (Włochy), Jana Linkensa (Holandia), Lucasa Jerviesa (Australia), Ivanhoe Chun-ho Lam (Chiny), Thoma Stuarta (Holandia), Edersona Rodriguez Xavier (Brazylia), Thierry Smiths ( Belgia) Pracował przy realizacji instalacji Body Building, designera mody i architekta Henrika Vibskova z Danii. W Polsce, Michał współpracował z Teatrem Tańca Test, Teatrem Tańca Caro, B’cause Dance Company, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Tańca Zawirowania, Teatrem Komedia. Jako choreograf stworzył materiał ruchowy do gry wydanej przez Sony na platformę Playstation4 -„Bound” nagrodzoną m.in. Paszportem Polityki, kilka choreografii do teledysków. Wyreżyserował nagradzane na konkursach solo „N°2, spektakl „Waterfallin” , pokaz „Bolero” na warszawskiej Nocy Tańca oraz spektakl „Quo Tendis”, który miał premierę w teatrze Prochownia.

 

19,20,21 września / godz. 9:00-12:00

MĘSKIE TAŃCZENIE / ARTUR GRABARCZYK / FILIP SZATARSKI / MICHAŁ ADAM GÓRAL

WSTĘP WOLNY

Zapisy od 2 września pod linkiem:

https://forms.gle/5yD8zyAEgPv4fvs86

 Obowiązuje jeden formularz zapisów na cały cykl. Uczestnik wypełniając formularz deklaruje, czy chce wziąć udział we wszystkich trzech warsztatach w ramach cyklu lub może wybrać poszczególne warsztaty.

—————

Warsztaty przygotowane w ramach KONFERENCJI CST 2019 „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku”.

Trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku” to okazja do spotkania się w jednym miejscu badaczy tańca, krytyków, producentów czy artystów, którzy wspólnie dokonają podsumowania, dotyczącego rozwoju tańca i choreografii w Warszawie od początku XX wieku aż do czasów współczesnych. Na konferencję składają się trzy części: naukowa, praktyczna i artystyczna.

Część naukową i praktyczną codziennie uzupełniać będzie część artystyczna, którą stanowią spektakle w większości zrealizowane przez warszawskie artystki. Zgodnie z ideą „CHOREOGRAFIA JEST KOBIETĄ” zaprezentowane zostaną różne prace wybrane w ramach Programu Spektakli, Koprodukcji i Premier CST 2019 przez komisję w składzie: Magda Chabros, Joanna Chitruszko, Julia Hoczyk, Hanna Raszewska-Kursa, Agata Życzkowska. W środowisku tańca reprezentacja kobiet jest bardzo silna i wyrazista, dlatego program części artystycznej konferencji ma na celu wyeksponować różne spojrzenia na sprawy społeczne z perspektywy kobiety. Będą to prace zarówno młodych twórczyń, które dopiero kończą uczelnie artystyczne, jak i prace dojrzałych, doświadczonych choreografek i tancerek, które stworzyły wiele prac prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą.

Konferencja organizowana jest w ramach programu rozwoju refleksji nad tańcem w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. W 2018 r. odbyła się konferencja „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”, a także ukazała się publikacja pod tym samym tytułem. Tegoroczna konferencja jest kontynuacją i rozszerzeniem idei analizy i zobrazowania warszawskiego środowiska tańca. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się sztuce tańca i choreografii w Warszawie oraz wspólnego stawiania pytań o przyszłość tańca w stolicy.

Termin KONFERENCJI: 19-21.09.2019
WSTĘP WOLNY na KONFERENCJĘ / OBOWIĄZUJĄ ZAPISY do 8.09.2019
Dla uczestników konferencji CST wstęp na wszystkie spektakle bezpłatny.
Formularz zgłoszenia:
https://forms.gle/yXxXQQiDWAgUVH7L8

KURATORKI KONFERENCJI:

mgr Marta Seredyńska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ NAUKOWA

mgr Paulina Święcańska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

mgr Agata Życzkowska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

Wszelkie pytania prosimy kierować na e-mail: konferencja@centrumsztukitanca.eu

————

Organizatorzy projektu CST:

Fundacja Artystyczna PERFORM

Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂