“OBSERWATOR”
IZABELA CHLEWIŃSKA
PREMIERA
19.09.2019 / godz. 18:00
Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12
BILETY 20 ZŁ (dla uczestników konferencji CST wstęp wolny)
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury
Koncepcja i działanie: Izabela Chlewińska z towarzyszeniem Agaty Wiedro
Solo na całą widownię z towarzyszeniem performera OBSERWATOR to praca eksperymentalna. Jej przebieg nie jest możliwy do przewidzenia. Narzędzia improwizacyjne doprowadzają do różnych wariantów formalnych, a udział widowni konstruuje i dekonstruuje każde powstające na żywo zdarzenie. Izabela Chlewińska podejmuje ryzyko rzeczywistego tworzenia, autentycznego spotkania, nawet za cenę porażki artystycznej, którą i tak przyjęłaby jak komplement.
IZABELA CHLEWIŃSKA
Performerka, choreografka, reżyserka. Swoje autorskie spektakle taneczne („Ophelia is not Dead”, „Tralfamadoria”, „Dehumanized Project Nr 1”, „You Have Your Voice”) prezentowała m.in. w Niemczech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Japonii, we Włoszech. Autorka i reżyserka instalacji performatywnej „MaMoMi” dla dzieci do lat 2 w Nowym Teatrze w Warszawie. Ostatnia jej praca to „Cisza” – spektakl i instalacja w jednym, dedykowana doświadczaniu bliskości, wspólnoty i ciszy. Współtworzy warszawskie Centrum w Ruchu – nieformalny kolektyw choreografów niezależnych.
Odbyła staż w zespole Troubleyn Jana Fabra w Antwerpii, wizytę studyjną w Filadelfii, rezydencję artystyczną w Tokio. Otrzymała stypendium DanceWeb w Austrii i wielokrotnie realizowała projekty w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu ostatnich lat wypracowała autorską metodę pracę z ciałem “Body.Voice.Intuition”, która łączy ruch organiczny, naturalną emisję głosu i improwizację w tańcu.
fot. Tomasz-Bergmann
AGATA WIEDRO
Performerka, tancerka, choreografka, nauczycielka z kilkunastoletnim doświadczeniem pedagogicznym. Mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim, dyplomowana instruktorka tańca sportowego oraz tańca jazzowego w Mazowieckiej Akademii Tańca i Teatru. Studiowała Wiedzę oTeatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła Kurs Choreografii Eksperymentalnej organizowany przez Centrum w Ruchu w Warszawie. Otrzymała stypendium w ramach Intensive Course w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie w 2018 r. oraz stipendium Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu na rok 2019. Współpracowała między innymi z Renatą Piotrowską-Auffret oraz Marysią Stokłosą. Jest współautorką warsztatów Kłóć się z głową. Jak
poczuć i zrozumieć konflikt. Tworzy video dance, występuje w teledyskach i produkcjach
tanecznych. Od kilku lat improwizuje, bada możliwości ciała w ruchu czerpiąc z różnorodnych
metod i praktyk ruchowych, somatycznych, terapeutycznych i choreograficznych. Szuka połączeń
między stylami i technikami pozornie odmiennymi. Praktykuje kontakt improwizację, jogę,
medytuje. Prowadzi regularne zajęcia oraz autorskie warsztaty Ciało wie dla różnych grup
wiekowych oraz poziomów zaawansowania.
Zdjęcie w tle: Marta Ankiersztejn
—————
Spektakl prezentowany w ramach KONFERENCJI CST 2019 „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku”.
Trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku” to okazja do spotkania się w jednym miejscu badaczy tańca, krytyków, producentów czy artystów, którzy wspólnie dokonają podsumowania, dotyczącego rozwoju tańca i choreografii w Warszawie od początku XX wieku aż do czasów współczesnych. Na konferencję składają się trzy części: naukowa, praktyczna i artystyczna.
Część naukową i praktyczną codziennie uzupełniać będzie część artystyczna, którą stanowią spektakle w większości zrealizowane przez warszawskie artystki. Zgodnie z ideą „CHOREOGRAFIA JEST KOBIETĄ” zaprezentowane zostaną różne prace wybrane w ramach Programu Spektakli, Koprodukcji i Premier CST 2019 przez komisję w składzie: Magda Chabros, Joanna Chitruszko, Julia Hoczyk, Hanna Raszewska-Kursa, Agata Życzkowska. W środowisku tańca reprezentacja kobiet jest bardzo silna i wyrazista, dlatego program części artystycznej konferencji ma na celu wyeksponować różne spojrzenia na sprawy społeczne z perspektywy kobiety. Będą to prace zarówno młodych twórczyń, które dopiero kończą uczelnie artystyczne, jak i prace dojrzałych, doświadczonych choreografek i tancerek, które stworzyły wiele prac prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą.
Konferencja organizowana jest w ramach programu rozwoju refleksji nad tańcem w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. W 2018 r. odbyła się konferencja „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”, a także ukazała się publikacja pod tym samym tytułem. Tegoroczna konferencja jest kontynuacją i rozszerzeniem idei analizy i zobrazowania warszawskiego środowiska tańca. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się sztuce tańca i choreografii w Warszawie oraz wspólnego stawiania pytań o przyszłość tańca w stolicy.
Termin KONFERENCJI: 19-21.09.2019
WSTĘP WOLNY na KONFERENCJĘ / OBOWIĄZUJĄ ZAPISY do 8.09.2019
Dla uczestników konferencji CST wstęp na wszystkie spektakle bezpłatny.
Formularz zgłoszenia:
https://forms.gle/yXxXQQiDWAgUVH7L8
KURATORKI KONFERENCJI:
mgr Marta Seredyńska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ NAUKOWA
mgr Paulina Święcańska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
mgr Agata Życzkowska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA
Wszelkie pytania prosimy kierować na e-mail: konferencja@centrumsztukitanca.eu
————
Organizatorzy projektu CST:
Fundacja Artystyczna PERFORM
Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Prawa autorskie
Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.