CST / 19/09/2019 / “DEUS EX RUNNING MACHINA/NATIONAL BODY ART/VANITAS ZDEKOMPONOWANY” / TUKA WACH / KONFERENCJA CST

02/07/19 / Aktualności, Konferencja 2019, Program 2019

DEUS EX RUNNING MACHINA/NATIONAL BODY ART/VANITAS ZDEKOMPONOWANY
TUKA WACH

19.09.2019 / godz. 21:00

BILETY 20 ZŁ

(dla uczestników konferencji CST wstęp wolny)

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12

Czas: 60 min.

Spektakl zawiera sceny nagości.

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Spektakl prezentowany w ramach obchodów trzecich urodzin Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

 

DEUS EX RUNNING MACHINA

Idea i wykonanie: TUKA https://tuka.link/

Dźwięk: OPAEAN  https://opaean.uk

Produkcja: Studium Teatralne, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne


Fot. Pat Mic

‘Deus ex Running Machina’ ma formę performansu, żywych rzeźb ciała zmuszonego do ciągłego biegu, kompozycji projekcji – a wszystko zanurzone jest w machinie dźwięku.

Performerka znajduje się w stanie ciągłego biegu, za czymś, przed czymś: goni – twa – trwa.

Biegnie według osobistej mapy pamięci, wyobrażeń, przybierając różne postaci, kreuje serię pourywanych narracji. Sama stwarza swój własny komentarz. Próba samo-krytyki ma twarz chóru. Jak w tragedii greckiej. Chór stanowi pośrednictwo między widzami a bohaterem/ką. Rozwiązanie tragedii w postaci deus ex machiny ma charakter otwarty do własnych interpretacji.

https://vimeo.com/308299112

 

NATIONAL BODY ART – jest rodzajem ‘twórczej rozgrzewki’

Idea i wykonanie: Tuka Wach https://tukawach.com/

Produkcja: Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne


Fot. Iwona Wojdowska

W symbolicznym akcie niszczenia Tuka Wach wkraczają w sferę dotyczącą (w ich pojęciu) aspektów mitologii polskiej. Kuchnia to przestrzeń bardzo ważna dla nas wszystkich. Tutaj prowadzi się rozmowy istotne. Miejscem improwizacji duetu jest właśnie ta codzienna przestrzeń, w której starają się z głębi swoich polskich trzewi wyrazić skomplikowaną relację do swych korzeni. Białe talerze, płyn do mycia Ludwik oraz Moniuszko stanowią rodzaj wehikułu dla zawieszonych w rozdarciu pytania o tożsamość głosów performerek. National Body Art to niepowtarzalna improwizacja na ciało/głos i dźwięk tłuczonego szkła.

https://vimeo.com/350301919

 

VANITAS ZDEKOMPONOWANY

Idea i wykonanie: WACH

Wsparcie: Centrum w Ruchu i VN Studio


Fot. Wach

‚Vanitas zdekomponowany’ to minimalistyczna, sytuacyjna instalacja na temat entropii i sił grawitacji. Anita skupia się na momentach ruchu zatrzymywania i utrzymywania równowagi. Wszystko ma tendencję zarówno do ruchu w dół, jak i do ruchu oporu. Performerka podąża za logiką tych sił, pozwala, żeby rzeczy wymykały się spod kontroli i obserwuje, jak siły grawitacji dekomponują starannie zaaranżowane obrazy.  Jej ciało balansuje pomiędzy materialnością obiektów i płynnością ich znaczeń, pomiędzy naturą symbolu i prostotą nagiej natury, pomiędzy osobistą pamięcią i uniwersalnym znakiem. Performerka wywołuje duchy przyszłości, wykonując ruch wstecz ku klasyce malarstwa i dekonstrukcji motywu vanitas.


Fot. Tuka

 

ANITA WACH

Tancerka, choreografka, performerka. 1996 – 2003 pracowała w Śląskim Teatrze Tańca, od 2004 dołączyła do Teatru Bretoncaffe. Stypendystka Pro Helvetii, Mobile Academy (2006) oraz dwukrotnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 roku regularnie współpracuje ze słoweńskim kolektywem artystycznym Via Negativa. Współzałożycielka stowarzyszenia Ja Ja Ja Ne Ne Ne w ramach którego działa duet Tuka Wach.

 

MAGDA TUKA

Aktorka, performerka, instruktorka teatralna. Ukończyła studia magisterskie na warszawskiej Akademii Teatralnej, otrzymała dyplom Aktora Dramatu w ZASPie. W latach 1997 – 2007 pracowała w Studium Teatralnym. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wyszehradzkiej. Od 2009 współpracowała z Via Negativa. Jest założycielką stowarzyszenia Ja Ja Ja Ne Ne Ne, w ramach którego działa duet Tuka Wach. Od września 2019 rozpoczyna studia doktoranckie w Kent University w Wielkiej Brytanii.

—————

Spektakl prezentowany w ramach KONFERENCJI CST 2019 „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku”.

Trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku” to okazja do spotkania się w jednym miejscu badaczy tańca, krytyków, producentów czy artystów, którzy wspólnie dokonają podsumowania, dotyczącego rozwoju tańca i choreografii w Warszawie od początku XX wieku aż do czasów współczesnych. Na konferencję składają się trzy części: naukowa, praktyczna i artystyczna.

Część naukową i praktyczną codziennie uzupełniać będzie część artystyczna, którą stanowią spektakle w większości zrealizowane przez warszawskie artystki. Zgodnie z ideą „CHOREOGRAFIA JEST KOBIETĄ” zaprezentowane zostaną różne prace wybrane w ramach Programu Spektakli, Koprodukcji i Premier CST 2019 przez komisję w składzie: Magda Chabros, Joanna Chitruszko, Julia Hoczyk, Hanna Raszewska-Kursa, Agata Życzkowska. W środowisku tańca reprezentacja kobiet jest bardzo silna i wyrazista, dlatego program części artystycznej konferencji ma na celu wyeksponować różne spojrzenia na sprawy społeczne z perspektywy kobiety. Będą to prace zarówno młodych twórczyń, które dopiero kończą uczelnie artystyczne, jak i prace dojrzałych, doświadczonych choreografek i tancerek, które stworzyły wiele prac prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą.

Konferencja organizowana jest w ramach programu rozwoju refleksji nad tańcem w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. W 2018 r. odbyła się konferencja „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”, a także ukazała się publikacja pod tym samym tytułem. Tegoroczna konferencja jest kontynuacją i rozszerzeniem idei analizy i zobrazowania warszawskiego środowiska tańca. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się sztuce tańca i choreografii w Warszawie oraz wspólnego stawiania pytań o przyszłość tańca w stolicy.

Termin KONFERENCJI: 19-21.09.2019

WSTĘP WOLNY na KONFERENCJĘ / OBOWIĄZUJĄ ZAPISY do 8.09.2019

Dla uczestników konferencji CST wstęp na wszystkie spektakle bezpłatny.

Formularz zgłoszenia:

https://forms.gle/yXxXQQiDWAgUVH7L8

KURATORKI KONFERENCJI:

mgr Marta Seredyńska

Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ NAUKOWA

mgr Paulina Święcańska

Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

mgr Agata Życzkowska

Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

Wszelkie pytania prosimy kierować na e-mail: konferencja@centrumsztukitanca.eu

————

Organizatorzy projektu CST:

Fundacja Artystyczna PERFORM

Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂