CST / 21/03/2019 / KINO TAŃCA / FOCUS NA TANIEC / HER MAGNUM OPUS

27/01/19 / Aktualności, Kino Tańca

21.03.2019 / 19.00 / Kino Tańca

Focus na taniec / HER MAGNUM OPUS

Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak

 

Program Focus na taniec koncentruje się na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza przestrzeń sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości. Program prezentuje szerokie spektrum filmowych form, od dokumentów, przez filmy fabularne, po artystyczne eksperymenty, w selekcji uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji z ostatnich lat.

 

Motywem przewodnim marcowego pokazu filmowego jest postać mistrza/nauczyciela, dzięki któremu taniec staje się przestrzenią spotkania, budowania relacji i przekazywania wartości, nadających kształt życiu i twórczości kolejnych pokoleń. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.

 

Zapraszamy na polską premierę niezwykłego, pełnometrażowego filmu „Her Magnum Opus”, oraz spotkanie z jego reżyserką – Martą Renzi.

 

W ramach wieczoru zaprezentujemy także krótkometrażowy film „Dans la cour de Vivianne Gauthier” w reżyserii Marie-Claude Fournier – dokumentalny portret charyzmatycznej, osiemdziesięcioletniej mistrzyni tańca, która dzięki swojej pracy choreograficznej i pedagogicznej stała się jedna z ikon haitańskiej kultury.

 

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z Martą Renzi, reżyserką filmu Her Magnum Opus.

 

FILMY WIECZORU

 

“Dans la cour de Vivianne Gauthier” (In the Heart of Vivianne Gauthier)

Reż. Marie-Claude Fournier | Canada, Haiti | 2017 | 12 min.

PREMIERA POLSKA

Trailer: https://vimeo.com/223534698

 

“Her Magnum Opus”

Reż. Marta Renzi | USA | 2017 | 61 min.

PREMIERA POLSKA

Trailer: https://vimeo.com/216688852

Strona www: https://www.hermagnumopus.com/

 

 

MARTA RENZI

Marta Renzi jest autorką ponad dwudziestu filmów krótkometrażowych, prezentowanych na festiwalach na całym świecie, a ostatnio ukończyła swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny „Her Magnum Opus”. Nazywana przez magazyn Dancing in the Streets „nieustraszonym odkrywcą niekonwencjonalnych przestrzeni” dzięki swoim choreografiom site-specific. Renzi w latach osiemdziesiątych tworzyła filmy tańca na zlecenie telewizji publicznej. Siedmiokrotnie otrzymała stypendium twórcze NEA, rezydentka BogliascoFellow 2013 i  RAW CommunitySupported Artist2014.
Jest siedmiokrotną laurearką stypendiów choreograficznych z NEA i autorką licznych choreografii realizowanych na zlecenie instytucji kultury – m.in. spektakli takich, jak „Book of Breath”, oraz filmów tańca m.in. „Plow Plant Reap”, prezentowany podczas festiwalu filmowego Dance on Camera w Lincoln Center w Nowy Jorku. Jej Project Co. wykorzystuje każdą okazję do swobodnego występów w przestrzeniach publicznych, występując w miejscach takich jak Central Park Summerstage i Jacob’sPillow.

 

REGINA LISSOWSKA-POSTAREMCZAK – KURATORKA

Teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.

 

PROGRAM

 

“Dans la cour de Vivianne Gauthier” (In the Heart of Vivianne Gauthier)

Reż. Marie-Claude Fournier | Canada, Haiti | 2017 | 12 min.

PREMIERA POLSKA

Trailer: https://vimeo.com/223534698

Reżyseria: Marie-Claude Fournier

Scenariusz: Marie-Claude Fournier, Andrew Bigosinski

Zdjęcia: Marco Saint-Juste

Montaż: VéroniqueBarbe

Dźwięk: Dominique Frantz, Marc Tawil

Obsada: Vivianne Gauthier

Produkcja: Paula Hyppolite, Production Company Cine Services / Cine Institute (Jacmel Haiti)

«Niczego nie żałujcie» -mówi Vivianne Gauthier, siedząca w swoim „domku z piernika”, w którym mieszka od ponad osiemdziesięciu lat. Silna, energiczna, zdyscyplinowana i jedyna w swoim rodzaju, ta choreografka i nauczycielka tańca zbudowała swoje życie na swój własny sposób, stając się symboliczną postacią haitańskiej kultury. Dokumentalny film jest portretem tej uroczej kobiety, odwiedzanej w jej słynnej willi w Port-au-Prince.

 

“Her Magnum Opus”

Reż. Marta Renzi | USA | 2017 | 61 min.

PREMIERA POLSKA

Trailer: https://vimeo.com/216688852

Strona www: https://www.hermagnumopus.com/

Scenariusz i reżyseria: Marta Renzi

Zdjęcia: Charles Caster-Dudzick, Cari Ann Shim Sham, KalToth

Montaż: Marta Renzi

Muzyka: LevZhurbin

Dźwięk: Caleb Townsend, Heather Gross

Produkcja: And Dancers, Inc, Paul Galando

Obsada: Aileen Passloff, Arthur Aviles, Aislinn MacMaster, Andy Chapman, Blakeley White-McGuire, Tina Vasquez, Esme Boyce, Rob Sorrentino, Maya Tacon, Deborah Tacon, Amos Wolff, Lorenzo Wolff, Kate Steinberg, James Desmond, Paul Galando, Max Kumangai.

Her “Magnum Opus” to znakomity pełnometrażowy debiut fabularny wielokrotnie nagradzanej amerykańskiej reżyserki i choreografki Marty Renzi, w której twórczości tancerze zawsze byli przede wszystkim ludźmi. Film jest odą reżyserki do kreatywności i wspólnoty, w której swobodna narracja jest niemal w całości zrealizowana poprzez ruch i muzykę. Niczym postaci ze Snu nocy letniej, bohaterowie filmu wplatają się w akcję, osnutą wokół spotkania po latach i wspólnej biesiady. Przewodniczką uroczystości jest Aileen Passloff, siwowłosa i żywiołowa mistrzyni tańca, grająca wersję siebie. W gronie jej gości znajduje się oddany młodszy przyjaciel (tancerz Arthur Avilés), tancerka w ciąży, młoda para szukająca porady, a nawet książę z bajki, który wyskakuje ze sterty jesiennych liści. To pełna uroku mieszanka magicznego realizmu i improwizowanej naturalności. Film rozwija się w sielankowej scenerii – plaży, lasu, wiejskiej rezydencji, która zdaje się podtrzymywać emocjonalne więzi tej grupy, będąc dla nich źródłem inspiracji i pocieszenia.

 

———————-

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu 2016 i 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂